Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
10-11-2020

Zapraszamy mieszkańców miasta do udziału w obchodach niepodległościowych. Uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny odbędzie się w środę 11 listopada o godz. 18.00 w Kościele pw. Świętej Trójcy w Lubaniu.

Nie zostaną zorganizowane pochody, marsze, uroczystości. Nie odbędą się również apele szkolne i akademie w domach kultury. Nie połączy nas też wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości będziemy przeżywać we własnych sercach i to od nas zależy jaką oprawę zyska ta wyjątkowa rocznica.

- Pandemia odciska coraz większe piętno na życiu wszystkich ludzi - mówi Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński. - Jednym z cieni jakie ze sobą niesie, jest zakaz organizowania większych spotkań. Stąd w tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości, nie odśpiewamy ramię w ramię Mazurka Dąbrowskiego. Nie znaczy to jednak, że nie możemy tego zrobić w gronie rodzinnym. Jako burmistrz miasta zachęcam szczerze do kameralnych lub zdalnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. W tym całym chaosie pamiętajmy, że obostrzenia i procedury są dla nas, a nie przeciwko nam. Przestrzegajmy zasad w trosce o dobro naszych najbliższych - przy okazji apeluje A. Słowiński.

Na przestrzeni lat nasi Rodacy wielokrotnie zdawali egzamin z patriotyzmu. Miłość do Ojczyzny jest bowiem terminem ponadczasowym. Choć od odzyskania niepodległości minęły już 102 lata, to nadal odczuwamy poruszenie myśląc o 11 listopada 1918 roku. Właśnie wtedy we francuskim Compiegne podpisano zawieszenie broni, które doprowadziło do zakończenia I wojny światowej. Dla nas ta data jest przede wszystkim rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, po 123 latach zaborów. Czym były zabory i co się działo z Polakami, kiedy nasz kraj zniknął z mapy świata? W 1795 roku dokonano III rozbioru Polski, który przekreślił istnienie niepodległego państwa polskiego. Nasz kraj został podzielony pomiędzy trzech zaborców stając się ich prowincjami. Odtąd życie Polaków uzależnione było od najeźdźców. W trudnych okolicznościach, niejednokrotnie pod groźbą śmierci, przetrwała jednak idea polskości. Nasi przodkowie, dbając o zachowanie polskiego języka i tradycji, nie zapomnieli o ojczyźnie.
Mając to wszystko na uwadze świętujmy powrót Polski na mapę. Obchodźmy to święto bezpiecznie, tak byśmy w przyszłym roku mogli się spotkać w większym gronie na wiecach, marszach i festynach.

„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)”

Tak nastroje Polaków wobec odzyskania niepodległości opisywał Jędrzej Moraczewski  (polski inżynier kolejowy, major taborów Wojska Polskiego, działacz związkowy, polityk i publicysta, jeden z przywódców Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej i Polskiej Partii Socjalistycznej). Teraz pora na nas. Jednocześnie zapraszamy do wspominania tego, jak w poprzednich latach świętował Lubań.

2016 – W Święto Niepodległości

2017 - Niepodległa Polska

2018 - Lubań dla Niepodległej

2019 – Kocham Cię Polsko!

Przypominamy, że msza święta odbędzie się zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami z zachowaniem reżimu sanitarnego. Według aktualnych regulacji prawnych w liturgii może uczestniczyć 1 osoba na 15m2, co daje w Kościele pw. Świętej Trójcy w Lubaniu maksymalnie 42 osoby. Uczestników liturgii obowiązuje stosowanie maseczek lub przyłbic, zachowywanie dystansu społecznego oraz dezynfekcja rąk przy wejściu i wyjściu z kościoła.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...