Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
26-02-2018

W bieżącym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. To temat, który z pewnością będzie poruszany przez cały rok na szczeblu ogólnokrajowym. Co będzie działo się w Lubaniu? Pytamy Burmistrza Miasta Lubania, Arkadiusza Słowińskiego.

 - 100 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości to coś, czym będziemy żyć przez cały 2018 rok. Nieczęsto przypada tak okrągły jubileusz wydarzenia tak znaczącego dla bytu naszego kraju. Uważam, że włączenie się w obchody jest obowiązkiem lubanian, bardzo przyjemnym zresztą obowiązkiem. Moim zdaniem bez zaangażowania w lokalne „tu i teraz” w ogóle nie można mówić o patriotyzmie. Dlatego w mniejszych ośrodkach spoczywa na nas duża odpowiedzialność. Powinniśmy pokazać przez działania, jak bardzo kochamy nasz kraj.

W Lubaniu obchody patriotyczne zawsze bardzo mnie cieszyły. Było w nich bardzo dużo działań łączących ludzi, było w nich miejsce na to, by pokazywać szacunek do tradycji i do historii poprzez takie najbardziej pozytywne, zaangażowane podejście. Różne grupy działające w mieście, instytucje, organizacje, dawały z siebie to, co miały najlepsze. Teraz trzeba będzie dać z siebie jeszcze więcej. Na początku stycznia lubańscy samorządowcy, przedstawiciele instytucji kultury i oświaty oraz zaproszeni partnerzy zebrali się na naradzie i omówiliśmy możliwe kierunki działania. Mamy już pierwsze zapowiedzi.

Na pewno wszystkim spodobało się hasło „Lubań dla Niepodległej” i pod nim będziemy świętować. Do obchodów włączył się już Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej i Związek Harcerstwa Polskiego, ale nasze zaproszenie obejmuje wszystkich chętnych i zainteresowanych, których również zapraszamy do współpracy. Nie jest to zaproszenie bez pokrycia, uruchomimy specjalny program grantowy (Link), aby partycypować w kosztach przedsięwzięć zaproponowanych przez organizacje i grupy pasjonatów. Już niebawem przedstawimy jego szczegóły. Dziś mogę za to już zapowiedzieć inicjatywy jednostek miejskich i naszych pierwszych partnerów.

Od lat obchody uroczystości patriotycznych są organizowane we współpracy ze Starostwem Powiatowym. Odpowiednią oprawę wydarzenia zapewnia Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej. Będziemy oczywiście kontynuować tę współpracę i jest to solidna podstawa. Ponadto każda z miejskich instytucji kultury przygotuje swoją specjalność i nie bylibyśmy tu sobą, gdyby to było jakieś tylko jednorazowe działanie w czasie samej rocznicy. Uważamy, że jest ona godna dłuższych zabiegów i angażowania się w dużo większym stopniu. 

Pierwsze akcenty pojawią się już za chwilę. Lubańska biblioteka zaproponowała dwa cykle spotkań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Będzie można też spróbować swoich sił w organizowanym przez książnicę konkursie literackim „List do Niepodległej”. W elementy patriotyczne wzbogaci się także „Lubańskie Biegowisko”, zaplanowane na październik. W ramach imprezy w Parku na Kamiennej Górze wśród biegów na czas odbędą się biegi rodzinne z flagami w dystansie jednego okrążenia. Rodziny z najmłodszymi dziećmi będą mogły wziąć udział w najkrótszym dystansie „100 metrów na 100 lat”.

W samym już listopadzie, w okresie poprzedzającym Święto Niepodległości możemy spodziewać się nawet kilku wieczornic i programów artystycznych, różnych wizji tego ważnego tematu, realizowanych m. in. przez ZHP we współpracy z biblioteką oraz lubańskie szkoły. Szczególnie ważna rola przypada Muzeum Regionalnemu, które przeprowadzi w przeddzień Święta Niepodległości akcję edukacyjną z żywą historią w roli głównej. Inscenizacja historyczna będzie zatytułowana "Powrót Józefa Piłsudskiego do Warszawy".

Kulminacją obchodów będzie koncert w Miejskim Domu Kultury w Lubaniu. W koncercie udział wezmą Lubańska Orkiestra Reprezentacyjna, uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Muzycznej im. Oskara Kolberga w Lubaniu, utalentowani mieszkańcy Lubania, którzy zgłoszą chęć udziału. W programie koncertu znajdą się najbardziej popularne polskie pieśni patriotyczne, które poprzedzone zostaną krótkim komentarzem o twórcach i okolicznościach powstania utworów.

Tak, jak wspominałem, ciekawe programy artystyczne zapowiedziały też szkoły, możliwe, że pojawią się tu jeszcze nowe pomysły. Powtórzę tu, że zawsze cieszyły mnie obchody patriotyczne w Lubaniu, ale myślę, że warto podjąć wysiłek, by było jeszcze lepiej. Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu zaproponował nam z kolei uświetnienie obchodów świąt państwowych w mieście i kontynuację spotkań edukacyjnych zorganizowanych dla pocztów sztandarowych biorących udział w obchodach świąt państwowych w mieście. Pierwsza edycja takich spotkań już się odbyła i była bardzo dobrze przyjęta. Pozwala to, by uroczystości miejskie miały właściwą rangę, nie zakłócaną przez jakieś nieświadome niezręczności.  

Ponadto chcielibyśmy, by Lubań był biało-czerwony. Łużyckie Centrum Rozwoju przygotuje specjalną linię gadżetów i materiały informacyjne, bo mamy sporo do zrobienia w dziedzinie edukacji. W Lubaniu, podczas świąt narodowych na ulicach widać niewiele flag, poza tymi wieszanymi przez instytucje.  Dolny Śląsk to ponoć najmniej „oflagowane” barwami narodowymi miejsce w Polsce. Dlatego planujemy kampanię informacyjną o symbolach narodowych. W innych krajach okazywanie szacunku i przywiązania do Państwa poprzez wywieszanie flagi jest rozpowszechnione, odbierane jest jako radosny symbol utożsamiania się z kulturą i osiągnięciami własnego kraju. My też nie powinniśmy mieć kompleksów i po prostu cieszyć się Polską – i niepodległością oczywiście.

 (ŁCR)

zdjęcia z lubańskich obchodów Święta Niepodległości z lat 2015-2018

  

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...